دكتر مُقتان، دوازدهمين دبير كل سازمان بهره‌وري آسيايي

كد خبر:

دوشنبه 29 مهر 1398

دكتر مُقتان، دوازدهمين دبير كل سازمان بهره‌وري آسيايي
سازمان بهره‌وري آسيايي(APO)، در انتخابات شصت و يكمين جلسه شوراي حكام در سال 2019 در مانيل، فيليپين، دكتر اي. كي. پي. مُقتان را به عنوان دبيركل سازمان بهره‌وري آسيايي منصوب كرد.
دكتر مُقتان، از آگوست 2013 تا آگوست 2019 به عنوان معاون دبيركل اين سازمان خدمت كرد و از اين طريق توانست بر عملكردهاي كليدي سازمان از قبيل امور مالي و بودجه‌اي، منابع انساني، امور اداري، فناوري اطلاعات، پروتكل‌ها و امنيت، امور حقوقي، همچنين عملكردهاي تعاملي و روابط عمومي نظارت داشته باشد. پيش از آن، دكتر مُقتان، از نوامبر 2011 تا آگوست 2013، مديريت تيم صندوق يكپارچه ژاپن-آسه‌آن (انجمن ملل آسياي جنوب شرقي) را بر عهده داشت كه مقر اصلي آن در جاكارتا است.
دبيركل، جناب آقاي مُقتان سابقه طولاني در همكاري با سازمان بهره‌وري آسيايي داشته‌ است. وي در اين دوره، چندين سمت را در دبيرخانه اين سازمان عهده‌دار شده بود كه از جمله‌ آنها مي‌توان به اين موارد اشاره كرد: مسئول اطلاعات و روابط عمومي؛ مسئول پروژه در بخش تحقيق و برنامه‌ريزي؛ مسئول ارشد پروژه در بخش صنعت؛ و مدير بخش امور اداري و مالي. او همچنين در برنامه توسعه سازمان ملل متحد در دفتر جاكارتا، دانشگاه سازمان ملل در توكيو و دولت انتقالي سازمان ملل متحد در پنوم پن كامبوج نيز همكاري داشته است. 
دكتر مُقتان اظهار داشت: «خوشحالم كه به عنوان دوازدهمين دبيركل، براي خدمت به كشورهاي عضو به APO برگشتم. APO از سابقه‌ درخشان 58 ساله برخوردار است و سال 2021، شصتمين سالگرد تأسيس آن خواهد بود. با اين حال، شكاف‌ در سطح رشد بهره‌وري در منطقه همچنان قابل مشاهده بوده و مسائل جديد ظهور يافته‌اند. لذا ضروري است كه حركت بهره‌وري خود را در اولويت قرار داده و آن را مورد بازنگري قرار دهيم تا APO همچنان سازماني مرجع باقي بماند.»


وي همچنين محور تمركز خود را «محوريت امر بهره‌وري» عنوان كرد و شش نكته‌ كليدي را متذكر شد: تقويت مشاركت اعضا، ارتقاي استانداردهاي APO؛ ارتقاي ميزان مشاهده سازمان و ارتقاي نمايه APO؛ ارتقاي سازمان‌هاي ملي بهره‌وري؛ دعوت از شركاي استراتژيك بيشتر براي پيشبرد تلاش‌هاي مشترك و گسترش حركت بهره‌وري فراتر از اعضاي فعلي. وي، اصلاح دبيرخانه APO را نيز براي تقويت تجديد حركت بهره‌وري ضروري دانست.
دبيركل پس از اخذ مدرك كارشناسي ارشد در روابط بين‌الملل از دانشگاه بين‌المللي اوراسا ژاپن‌، دكتري فلسفه را از دانشكده مديريت دولتي دانشگاه بين‌المللي كريسشن توكيو، اخذ كرد. وي، دوره‌ كارشناسي خود را در رشته‌ جامعه‌شناسي از دانشكده علوم اجتماعي و سياسي دانشگاه اندونزي در جاكارتا گذرانده بود.
دكتر مُقتان در دوران تحصيل، براي رساله‌ي دكتري خود، از بنياد ژاپن و همچنين وزارت آموزش، علم و فرهنگ ژاپن، بورس تحصيلي دريافت كرده است. او همچنين، دوره‌ آموزش مديريت اجرايي در مديريت حقوق ژاپن را در توكيو؛ دوره‌ي بازي‌هاي جنگ جهاني در كالج جنگ نيروي دريايي ايالات متحده در جزيره‌ي راد؛ و دوره آموزش حفظ صلح از مركز مشترك جنگاوري، نيروي هوايي رويال استراليايي در ولز جنوبي جديد را نيز به اتمام رساند و همچنين در مركز مطالعات استراتژيك و بين‌المللي دانشكده تحصيلات تكميلي روابط بين‌الملل دانشگاه اندونزي در جاكارتا، انتصابات علمي مختلفي را عهده‌دار بود.
Powered by Tetis PORTAL