مطالب جديد
1396/10/18 15:36:25
پيام مدير بخش كشاورزي APO به‌دوره «آموزش آموزشگران در زمينه عمليات خوب كشاورزي (GAP) براي بانوان كشاورز»
 

در مراسم افتتاحيه دوره «آموزش آموزشگران در زمينه عمليات خوب كشاورزي (GAP) براي بانوان كشاورز» پيام دكتر محمد سعيد، مدير بخش كشاورزي سازمان بهره وري آسيايي (APO) قرائت شد.
به‌ گزارش روابط عمومي سازمان ملي بهره‌وري ايران، متن اين پيام كه به اختصار به موضوع اين دوره و تجارب برخي كشورهاي عضو APO اشاره مي‌كند، به شرح ذيل است:

سخنراني خوشامدگويي توسط دكتر محمد سعيد، مدير بخش كشاورزي، سازمان بهره وري آسيايي به مناسبت افتتاحيه دوره با عنوان «آموزش آموزشگران در زمينه عمليات خوب كشاورزي(GAP)  براي بانوان كشاورز»، شهر دامغان، ايران، 11-7 ژانويه 2018 (17 تا 21 دي‌ماه 1396)


سروران محترم،
اساتيد و شركت‌كنندگان گرانقدر،
خانم‌ها و آقايان:
از طرف سازمان بهره‌وري آسيايي (APO)، مايلم مقدم يكايك شما عزيزان را به دوره «آموزش آموزشگران در زمينه شيوه‌هاي عمليات خوب كشاورزي (GAP) براي بانوان كشاورز» خوش آمد بگويم.
امروزه فناوري ديجيتال در سراسر جهان در حال تغيير رويه امور است و در حال دگرگوني همه بخش‌هاي اقتصادي است. كشورهاي در حال توسعه، به‌ويژه اعضاي APO، بايستي تمركز خود را به بهره‌وري پايدار معطوف كنند تا بتوانند پاسخگوي چالش‌هاي ناشي از تغييرات سريع فناوري‌هايي باشند كه در حال شكل‌دهي به اقتصاد جهاني و ايجاد مدل‌هاي جديد كسب و كار هستند. بايستي به‌منظور افزايش آگاهي و اصلاح انديشه‌ها، استراتژي‌ها و مدل‌هاي كسب و كار خود در سطوح مختلف، متحد شويم تا بتوانيم به موقع به چالش‌هاي در حال ظهور، پاسخ دهيم و فرصت‌هاي پيش رو را مديريت كنيم. براي پاسخگويي به چالش‌هاي اخير، APO ابتكارات هوشمند جديدي را براي بخش‌هاي كشاورزي، صنعت، خدمات و بخش عمومي به اجرا گذاشته است.
يكي ديگر از چالش‌هاي اصلي APO كمك به تأمين غذا در سطح جهان است. كشاورزي در اكثر كشورهاي عضو اين سازمان، بخش مهمي از اقتصاد محسوب مي‌شود. تا سال 2050، جمعيت جهان به 9.7 ميليارد نفر خواهد رسيد. اين بدان معني است كه حدود 2/2 ميليارد نفر به جمعيت كنوني جهان افزوده مي‌شود و 34 درصد اين رشد به تنهايي در آسيا خواهد بود. سازمان بهره‌وري آسيايي همچنان نقش اصلي خود را در استفاده از بهترين شيوه‌ها و فناوري‌ها براي افزايش بهره‌وري كشاورزي در مزارع ايفا خواهد كرد. با اين حال، زمين و آبي كه مي‌توانند براي كشت استفاده شوند، بيش از پيش كمياب خواهند شد. جوامع كشاورزي كه رو به سالخوردگي نهاده‌اند، عدم علاقه جوانان به كشاورزي به‌عنوان يك حرفه و تاثيرات منفي تغييرات اقليمي بر كشاورزي به افزايش چالش‌هاي بهره‌وري پايدار در كشاورزي دامن مي‌زنند. چگونه مي‌توانيم در سال 2030 بدون از بين رفتن سياره خود، غذاي 8 ميليارد نفر را تامين كنيم؟ بايد هرچه زودتر روش‌هاي جديدي را كشف و از پيش بررسي كنيم. يكي از زمينه‌هايي كه APO مي‌تواند در آن پيشرو باشد، تسهيل توسعه بهره‌وري پايدار و توليد محصولات كشاورزي است.
همانطور كه مي‌دانيد، در كشورهاي در حال توسعه آسيايي مانند جمهوري اسلامي ايران، پتانسيل بسيار زيادي براي افزايش بهره‌وري كشاورزي و توليد محصول و در نتيجه درآمد كشاورزان وجود دارد. با اين حال، استفاده نامناسب از نهاده‌هاي كشاورزي مانند كودهاي شيميايي و آفت‌كش‌ها، كمبود آب براي آبياري، بهره‌وري پايين كشاورزي و قيمت‌هاي بالاي نهاده‌هاي كشاورزي و محصولات غذايي، چالش‌هاي اصلي پيش‌روي كشاورزي پايدار است كه پيامدهاي آن، هم توليدكنندگان و هم مصرف كنندگان را متاثر مي‌سازد. اتخاذ شيوه هاي عمليات خوب كشاورزي (GAP) به‌عنوان يك استراتژي ملي براي توسعه كشاورزي مولد، پايدار، ايمن، مقاوم در برابر اقليم و افزايش ايمني غذايي ملي ضروري است.
فشارهاي جديد از جانب مصرف‌كنندگان، خرده‌فروشان و قوانين، تقاضاي بيشتري را متوجه كشاورزان و توليدكنندگان كرده است و بيش از پيش از آنها انتظار اجراي اصول GAP در زمينه كشاورزي وجود دارد. چنين روندهايي فرصت‌هاي بيشتري را براي توليدكنندگان در كشورهاي در حال توسعه آسيا ايجاد مي‌كند. با اين وجود، براي استفاده از اين بازار صادرات رو به‌رشد، نياز به ايجاد سيستم‌هاي معتبر استانداردهاي GAP و صدور گواهينامه GAP احساس مي‌شود.
بسياري از كشورهاي آسيايي طرح‌هاي ويژه‌اي از GAP  مانند JGAP، MyGAP و ThaiGAP توسعه داده‌اند. همچنين طرح‌هاي منطقه‌اي از  GAP  نيز مانند ASEANGAP وجود دارد. الزامات چنين طرح‌هاي ملي و منطقه‌اي اغلب متفاوت است. براي اطمينان از كيفيت محصولات GAP در سراسر جهان، چنين طرح‌هايي بايد با استانداردهاي جهاني پذيرفته شده GAP، GLOBALGAP و استاندارد جهاني ايمني غذايي كه به عنوان يك استاندارد مبتكرانه شناخته شده است، همسو شوند.
گواهي GLOBALGAP كه بازارهاي با ارزش جديدي را در برابر توليدكنندگان بزرگ و كوچك مي‌گشايد، به تضمين ويژگي‌هاي پايداري و ايمني مواد غذايي خرده‌فروشان و خريداران عمده در سراسر جهان كمك مي‌كند و به مشتريان اطمينان مي دهد كه GAP از نظر ايمني مواد غذايي و شيوه‌هاي مديريت زيست‌محيطي با الزامات GLOBALGAP مطابقت دارد. نياز است تا به‌منظور تسهيل صدور گواهينامه معتبر براي كشاورزان و توليد كنندگان، آموزشگران واجد شرايط، بازرسان و مميزين محصولات GAP آموزش داده شوند.
اين آموزش با اهداف زير درحال برگزاري است:
الف. توانمندسازي بانوان كارشناس مروج به‌عنوان آموزشگر اصول و استانداردهاي GAP براي آموزش كشاورزان خرد، به خصوص بانوان كشاورز.
ب. ارائه توصيه‌هايي براي ترويج  پذيرش GAP توسط كشاورزان خرد، به‌ويژه بانوان در استان‌هاي مختلف.
ج. پيشبرد پذيرش استاندارد GAP با هدف بهبود توليد محصولات غذايي و كشاورزي ايمن و تضميني در جمهوري اسلامي ايران.
اميدوارم اين دوره با افزايش آگاهي بانوان مروج و كشاورزان خرد در حوزه پروتكل‌‌هاي GAP و افزايش پذيرش آن در سطح ملي بر ارتقاي بهره‌وري پايدار در بخش‌هاي كشاورزي و غذايي و همچنين توسعه فراگير در جمهوري اسلامي ايران اثرگذار باشد.
در پايان، از اساتيد برنامه براي اشتراك دانش و تجربه ارزشمند خود با شركت كنندگان صميمانه قدرداني مي‌كنم. اميدوارم همه شما از يك دوره آموزشي بهره‌ور و ايده‌بخش بهره‌مند شويد.
متشكرم.

 
802 : تعداد بازديد
آدرس صفحه:http://www.nipo.gov.ir/Portal/View/Print.aspx?PageId=da50fd92-65cb-4aba-923b-53ae0ffa7ff8&WebpartId=754889cf-f43a-44c4-9828-90b60443954d&ObjectId=29e82cb6-0f73-48d4-9267-ef1a3149e82a

Powered by Tetis PORTAL