اخبار
1397/11/4 8:30:24
گزارش اقدامات دستگاه‌ها در زمينه بهره‌وري به‌صورت ماهيانه منتشر مي‌شود
 
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در بيست و دومين نشست هم‌انديشي و تبادل تجارب در حوزه بهره‌وري با حضور دستگاه‌هاي اجرايي، شركت‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي كشور با تاكيد بر اين نكته كه ارتقاي بهره‌وري وظيفه همه دستگاه‌هاي اجرايي كشور است، خاطرنشان كرد: گزارش اقدامات دستگاه‌ها در راستاي اجرايي كردن مفاد قانون برنامه ششم توسعه در زمينه بهره‌وري، به‌صورت ماهيانه منتشر شده و در اختيار مقامات ارشد و ذي‌صلاح قرار خواهد گرفت.
به گزارش روابط عمومي سازمان ملي بهره‌وري ايران، مهندس فاطمه پهلواني در ابتداي اين نشست كه صبح روز چهارشنبه – 3 بهمن‌ماه 1397 - به ميزباني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: هدف از برگزاري اين نشست‌ها ارائه تجربيات و دانش در حوزه استقرار بهره‌وري و بهره‌ور ساختن نظام اداري دستگاه‌هاي فعال در اين زمينه است.
وي در ادامه با بيان اينكه نهادسازي و قانونگذاري براي گسترش مفهومي چون بهره‌وري كفايت نمي‌كند، تاكيد كرد: ارتقاي بهره‌وري مسئوليت همه دستگاه‌هاي اجرايي كشور است و پذيرش مسئوليت سازمان‌‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي در اين زمينه و درك آن‌ها نسبت به اين مسئوليت يكي از مهمترين رويكردها براي ارتقاي بهره‌وري به‌شمار مي‌آيد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي هم گام‌هاي موثري در اين زمينه برداشته است.


راه‌اندازي شبكه ملي بهره‌وري در دستور كار سازمان ملي بهره‌وري ايران
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در ادامه به مواد مندرج در قانون برنامه ششم توسعه كشور اشاره كرد و گفت: در ماده 5 قانون برنامه ششم توسعه كشور تاكيد شده كه دستگاه‌هاي اجرايي با هماهنگي سازمان ملي بهره‌وري ايران موظف به استقرار و اجرايي كردن چرخه بهره‌وري در سازمان متبوع خود هستند و سازمان ملي بهره‌وري ايران نيز با تدوين راهنماي اجرايي ماده 5 قانون برنامه ششم توسعه كشور به منظور عملياتي كردن اين ماده، وظيفه خود را انجام داده است.
وي افزود: در اين سازمان دبيرخانه «بهره‌وري در برنامه ششم توسعه كشور» نيز تشكيل شده و با استقرار نظام كنترل پروژه، اقدامات دستگاه‌هاي اجرايي را پيگيري مي‌كند و با تكميل اجزاي شبكه ملي بهره‌وري و بررسي ساير نيازهاي اين شبكه، نسبت به برنامه‌ريزي براي رفع موانع موجود در اجراي چرخه بهره‌وري در دستگاه‌هاي اجرايي اقدام مي‌كند. 
مهندس پهلواني، شناسايي و بهره‌گيري از شركت‌هاي داراي صلاحيت مشاوره براي ارتقاي بهره‌وري را از ديگر اقدامات اين سازمان دانست و بيان كرد: تاكنون 3 شركت از كميته تشخيص صلاحيت، مجوز اخذ نموده‌اند و احراز صلاحيت ديگر شركت‌هاي متقاضي نيز در دست انجام است تا اين شركت‌ها بتوانند به دستگاه‌هاي اجرايي و بنگاه‌هاي اقتصادي در اجراي چرخه خدمات مشاوره‌اي ارائه كنند.


انتشار گزارش‌ عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي در اجراي تكاليف قانوني در خصوص بهره‌وري
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در ادامه به تشريح جايگاه و نقش اين سازمان پرداخت و با بيان اينكه سازمان ملي بهره‌وري ايران، سازماني حاكميتي و داراي نقش برنامه‌ريزي، سياستگذاري و نظارت در بهره‌وري ملي است، تصريح كرد: از اين به بعد گزارش عملكرد در عملياتي كردن مفاد ماده 5 قانون برنامه ششم توسعه، به صورت ماهانه توسط سازمان ملي بهره‌وري ايران تهيه و براي مقامات ذيربط در دولت و مجلس ارسال خواهد شد و بدين ترتيب رياست محترم جمهوري و هيات دولت از جزئيات عملكرد دستگاه‌ها در خصوص ارتقاي بهره‌وري مطلع خواهند بود. 
وي خاطرنشان كرد: همچنين در بسته نهم از برنامه دوم اصلاح نظام اداري هم به بهره‌وري پرداخته شده است كه اقدامات ذيل زمان‌بندي راهنماي اجرايي ماده 5 انجام خواهد شد.
معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي: آموزه‌هاي ديني ما بر بهره‌وري تاكيد دارد
در ادامه اين نشست، لادن حيدري، معاون توسعه مديريت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به اينكه برگزاري چنين جلساتي منجر به تبادل تجربيات و برداشتن گام‌هاي موثر در ارتقاي بهره‌وري مي شود، به تشريح مفهوم بهره‌وري پرداخت و گفت: اين واژه به معناي نگرش، باورها و آگاهي است به اين منظور كه در فرصت محدود و مشخص بتوانيم از عمر و سرمايه‌هاي الهي بهره كافي را ببريم و در نهايت به هدف غايي برسيم.
دكتر حيدري ادامه داد: اگر چه واژه‌ بهره‌وري، به نظر مدرن است، ولي اگر به كتاب الهي خود مراجعه كنيم در مي‌يابيم خداوند در سوره مباركه عصر به موضوع استفاده بهينه از عمر به عنوان سرمايه اصلي و ايمان و معرفت و عبادت كه موجب افزايش بهره‌وري از زندگي انسان مي‌شود، اشاره كرده است.


تاكيد مقام معظم رهبري و توجه دولت به موضوع بهره‌وري
معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: ارتقاي بهره‌وري فردي، سازماني، گروهي و اجتماعي زاييده درست ديدن و رفع نقص‌ها است، به اين معني كه در زمان كوتاه‌تر و با هزينه كمتر، بهره‌وري را با هدف رشد اقتصادي كشور داشته باشيم.
وي گفت: در كشور اراده و عزم ملي در حوزه بهره‌وري وجود دارد كه از آن جمله مي‌توان به فرمايشات مقام معظم رهبري در اين زمينه اشاره كرد كه فرموده‌اند: «ارتقاي بهره‌وري معنايش اين است كه ما بتوانيم از آنچه داريم بهترين استفاده را بكنيم».
وي در عين حال تصريح كرد: صرفا با برگزاري اين جلسات به هدف نمي‌رسيم. بنابراين در اين زمينه به عزم و اراده نظام، دولت و مردم نياز داريم كه دولت در اين زمينه نيز بسيار جدي است.


فرهنگسازي در حوزه بهره‌وري مورد توجه قرار گيرد
دكتر حيدري بيان كرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان دستگاهي فرهنگ ساز گام‌هايي در زمينه بهره‌وري برداشته شده است. ما معتقديم برداشتن گام‌هاي بهره‌وري و فرهنگسازي در اين زمينه به استقرار فرهنگ بهره‌وري در بدنه نظام و تمامي اركان دولت كمك‌هاي بسياري مي‌كند.
وي ادامه داد: موضوعات مهمي در اين زمينه در دستور كار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار گرفته كه از آن جمله مي‌توان به هوشمندسازي، شفافيت، ميز خدمت و برون‌سپاري اشاره كرد.
در ابتداي اين نشست، گيتا جهانگيري، معاون برنامه‌ريزي، آموزش و شبكه بهره‌وري سازمان ملي بهره‌وري ايران نيز با بيان سابقه برگزاري نشست‌هاي هم‌انديشي و تجارب بهره‌وري گفت: با توجه به اينكه برخي سازمان‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي اقدامات ارزنده‌اي در حوزه بهره‌وري كشور انجام داده‌اند، برگزاري اين جلسات منجر به معرفي و بهره‌برداري از اقدامات آنها مي شود.
شايان ذكر است در بخشي از اين جلسه، گزارش اقدامات مؤثر در ارتقاء و بهبود بهره‌وري در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ارائه شد و همچنين در پايان اين جلسه نيز، حاضران به بيان پرسش‌ها و ديدگاه‌هاي خود در زمينه گزارش ارائه شده و موضوعات مرتبط پرداختند.
در اين جلسه نمايندگان محترم از سازمان‌ها، دستگاه‌هاي اجرايي، بنگاه‌هاي اقتصادي، اتاق‌ها، انجمن‌ها و پارك‌ علم و فناوري حضور داشتند.


654 : تعداد بازديد
Powered by Tetis PORTAL