اخبار
1397/6/18 9:3:23
اولياء در شبكه خبر: ارتقاي بهره‌وري كشور نيازمند پاراديمي جديد مبتني بر عزمي جدي است
 

رئيس سازمان بهره وري ايران با انتقاد از اينكه به نظر مي‌رسد عزم جدي براي ارتقاي بهره‌وري كشور وجود ندارد، تاكيد كرد: ارتقاي بهره‌وري كشور نيازمند يك پاراديم جديد مبتني بر عزمي جدي است.
به گزارش روابط عمومي سازمان ملي بهره‌وري ايران، علي اكبر اولياء با حضور در برنامه «تيتر امشب» شبكه خبر در شامگاه روز شنبه - 17 شهريورماه 1397 - با بيان اينكه اين سازمان بعد از برنامه پنجم، تبديل به سازمان مستقلي شد كه پايش بهره‌وري يكي از برنامه‌هاي اين سازمان است، افزود: بررسي بهره‌وري كلان كشور، نشان مي‌دهد كه در مجموع تحقق رشد بهره‌وري در كشور صفر است، البته متوسط رشد بهره‌وري بخش‌هاي مختلف در دوره‌هاي مختلف نوساناتي داشته‌اند، اما مجموعا بهره‌وري كشور رشد قابل توجهي نداشته است، اين درحالي است كه از برنامه چهارم توسعه موظف بوديم بهره‌وري را سرلوحه كار خود قرار دهيم.
وي ادامه داد: اين در حالي است كه با توجه به سابقه ديرينه حضور در سازمان بهره‌وري آسيايي از دهه 50 ميلادي و ظرفيت‌هاي بارز كشور انتظار مي‌رفت، موفقيت بيشتري در بهره‌وري وجود داشته باشد.


لزوم واكاوي و آسيب‌شناسي مساله بهره‌وري 
رئيس سازمان ملي بهره‌‌وري ايران در ادامه با بيان اينكه در برنامه‌هاي چهارم و پنجم توسعه مي‌بايست يك سوم از رشد اقتصادي از بهره‌وري حاصل مي‌شده، گفت: در برنامه ششم توسعه نيز بايد 35 درصد از رشد اقتصادي از طريق بهره‌وري حاصل شود، ضمن اينكه سهم بخش‌هاي مختلف از بهره‌وري نيز مشخص شده است.
او افزود: بهره وري در آسيا از ژاپن شروع شد و آنها توانستند پويايي خوبي به اقتصاد كشورشان بدهند، اما به دليل اينكه بهره‌وري در كشور ما زياد جدي گرفته نشده، برنامه‌ها موفق نبوده كه شايد يكي از متهمان در اين زمينه سازمان ما باشد. بنابراين يكي از برنامه‌هاي اين سازمان، واكاوي و آسيب‌شناسي ابعاد اين مساله است كه چرا برنامه‌هاي توسعه در اين زمينه موفق نبوده است.


نقش صداوسيما در زمينه ارتقاي فرهنگ بهره‌وري
علي اكبر اولياء، برخي سياست‌هاي كلان دولت‌ها، اتكا به درآمدهاي نفتي و رقابت‌پذيري پايين را از عوامل عدم موفقيت در اين زمينه در سطح كلان دانست و يادآور شد: بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه سطح بهره‌وري زيربخش‌هاي اقتصادي و بنگاه‌ها با هم متفاوت است و موفقيت اين بخش مستلزم توجه بيشتر مديران بنگاه‌ها به بهره‌وري خواهد بود، بنابراين علاوه بر توجه به بهره‌وري در سطح كلان، بايد به بهره‌وري در بنگاه‌هاي خرد نيز توجه داشته باشيم. 
وي در ادامه ضمن تاكيد بر نقش صداوسيما در زمينه ارتقاي فرهنگ بهره‌وري در پاسخ به سوالي درباره متهمان عدم تحقق رشد بهره‌وري كشور تصريح كرد: البته بايد توجه داشت كه متوليان بخش صنعت و كشاورزي نيز در زمينه ارتقاي بهره‌وري نقش بنيادي دارند كه بايد تكاليف و اقدامات آنها آسيب‌شناسي شود و عزم جدي براي بالابردن بهره وري در كشور به صورت جدي داشته باشند.


ارسال گزارش وضعيت بهره‌وري به هيات دولت
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در پاسخ به اين سوال كه آيا در دولت به اين مساله بهره‌وري توجه شده است، خاطرنشان كرد: گزارشي از سوي سازمان ملي بهره‌وري ايران درباره وضعيت بهره‌وري كشور تهيه و براي رئيس جمهور و هيات محترم دولت نيز ارسال شده است. 
وي افزود: هرچند اقتصاد ما دولتي است، اما بخش خصوصي توانمندي هم نداريم، بنابراين لازم است بر مديريت بنگاه‌ها و بخش بخصوصي به‌ويژه رقابت‌پذير شدن آنها سرمايه‌گذاري كنيم. به‌عنوان مثال، سياست‌هايي چون قيمت پايين انرژي هم موجب مي‌شود تا بنگاه‌ها تلاش جدي در راستاي ارتقاي بهره‌وري انرژي نداشته باشد كه تبعات زيست محيطي هم دارد، بنابراين مجموعه عوامل كه دست به دست هم مي‌دهد تا بهره‌وري به نقطه نامطلوب برسد.


بهره‌وري؛ راه برون رفت كشور از شرايط جديد
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران با بيان اينكه در كشوري مانند مالزي تا 50 درصد از رشد اقتصادي را از طريق بهره‌وري به‌دست آورده، خاطرنشان كرد: كشورهاي شرق آسيا از جمله ژاپن و كره‌جنوبي و اقتصادهاي نوظهور با وجود اينكه چندان كمبود منابع ندارند، به بهره‌وري توجه ويژه‌اي دارند.
وي در ادامه افزود: شرايط تحريمي كه بر كشور تحميل شده است، بايد بيش از پيش به بهره‌وري توجه داشته باشيم و با هم‌افزايي، از ظرفيت‌هاي موجود بهتر استفاده كنيم تا چالش‌هاي ناشي از عدم تحقق رشد اقتصادي پيش‌بيني شده را برطرف كنيم.
اولياء در ادامه در پاسخ به پرسشي درباره پايين بودن بهره‌وري بخش صنعت گفت: اگر بنگاه‌هاي كشور به اين نكته توجه نكنند كه براي حضور در عرصه بين‌المللي بايد بر كيفيت، قيمت تمام شده و رقابت‌پذيري تمركز داشته باشند، از قافله عقب مي‌مانند. 


ارتقاي بهره‌وري نيازمند يك پارادايم جديد
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران با بيان اينكه انتشار گزارش‌هاي منتشر شده از سوي اين سازمان به‌خوبي نمايانگر اين است كه وضعيت بهره‌وري كشور مطلوب نيست، خاطرنشان كرد: بحث ناكارآمدي بهره‌وري در كشورمان يك بحث چندبعدي از سطح كلان تا سطح خرد است ضمن اينكه مسائل فرهنگي و آموزشي نيز در اين زمينه نقش مهمي دارد، اين در حالي است كه سرمايه گذاري زيادي در زمينه آموزش به ويژه آموزش عالي صورت گرفته، اما اين امر منجر به‌ارتقاي بهره‌وري نشده است. در صورتي كه فرض بر اين بوده كه اين آموزش‌ها بايد به ارتقاي بهره‌وري منجر شود.
وي با تاكيد بر اينكه ارتقاي بهره‌وري كشور نيازمند پاراديم جديدي است، خاطرنشان كرد: درباره مواد 3 و 5 قانون برنامه ششم توسعه كه ارتباط مستقيمي با مقوله بهره‌وري دارد، سازمان ملي بهره‌وري ايران نقشه راه و مجموعه كاري كه دستگاه‌ها بايد انجام دهند را تدوين كرده كه به‌زودي ابلاغ خواهد كرد.
علي اكبر اولياء در پايان با اشاره به نقش سازمان‌هاي توسعه‌اي از جمله سازمان مديريت صنعتي و شركت صنايع كوچك و‌ شهرك‌هاي صنعتي در ارتقاي بهره‌وري خواستار ايفاي نقش موثرتر اين سازمان‌ها براي شتاب‌دهي در رشد بهره‌وري بخش‌هاي مربوطه شد. 

 سيد حميد كلانتري، رئيس هيئت مديره انجمن بهره‌وري  نيز در اين برنامه تلويزيوني گفت: بهره‌وري بايد قبل از هر چيز يك باور و اعتقاد در همه سطوح باشد و زندگي هر شهروند بايد زندگي بهره‌ورانه‌اي باشد، يعني تلاش كند هر روز يك كار بهتري انجام دهد، نقاط ضعف خود را كاهش دهد و نقاط قوت و كارايي‌اش را افزايش دهد. چرا كه بهره‌وري از خانواده شروع مي شود تا به اداره، بنگاه اقتصادي، صنعت، خدمات و كشاورزي و كل نظام مي رسد.

بهره‌وري بايد مدل حكمراني كشور باشد
رئيس هيئت مديره انجمن بهره‌وري با بيان اينكه بهره‌وري بايد مدل حكمراني ما باشد، افزود: مسئول اصلي ارتقاي بهره‌وري مجموعه نظام اداري و اجرايي كشور است. موضوعاتي مثل شفافيت، پاسخگويي، قانونگرايي در ساختار اداري كشور پيش‌نياز ارتقاي بهره‌وري است، چرا كه بهره‌وري با موضوعاتي مثل عدم شفافيت و نبود محيط مناسب كسب و كار سازگاري ندارد. 
وي تاكيد كرد: بهره‌وري در محيط خود رشد مي كند، بنابراين اگر زمينه مشاركت مردم فراهم شود و بخش خصوصي و تعاوني فعال شوند زمينه رشد بهره‌وري فراهم مي‌شود.

ارتقاي كيفي آموزش؛ حلقه مفقوده بهره‌وري
كلانتري در پاسخ به سوالي درباره اينكه چرا بهره‌وري كشور شاهد رشد نبوده است، خاطرنشان كرد: يكي از دلايل اصلي پايين بودن بهره‌وري اين است كه نظام تعليم و تربيت ما مبتني بر بهره‌وري نيست، بنابراين نيروي انساني دانش‌ آموخته دانشگاه‌ها نيز كه مي‌خواهد بهره‌وري نيروي كار را بالا ببرد به درستي تعليم نديده‌ است، به‌علاوه اينكه بهره‌وري سرمايه نيز به‌نوعي بر بهره‌وري نيروي كار انساني تاثير گذار است.
وي با مطرح كردن اين پرسش كه نيروي صنعت ما را كدام دانشگاه تامين مي‌كند، خاطرنشان كرد: ما بايد بين دانشگاه و صنعت دوره‌اي براي پرورش و آماده كردن نيروي مستعد برگزار كنيم، استخدام‌هاي علمي براي ورود نيروهاي كيفي به واحدهاي صنعتي به كارآمدي كار كمك مي‌كند و يكي از عوامل افزايش بهره‌وري به‌ويژه بهره‌وري سرمايه، فضاي مناسب كسب و كار و نبود مشكلات اداري از جمله در زمينه‌هاي بيمه و ماليات است. ضمن اينكه بايد مفاهيمي از جمله مالكيت و مديريت در صنعت را از هم تفكيك كنيم.  

تحقق بهره‌وري با نهضت ملي
رئيس هيئت مديره انجمن بهره‌وري با تاكيد مجدد بر نقش خانواده‌ها و مدارس بر ارتقاي بهره‌وري كشور گفت: نظام بهره‌وري بايد به دو سطح خرد مثل يك بنگاه توليدي، خدماتي يا كشاورزي و سطح كلان مثل اداره كشور و سياست‌هاي پولي و اقتصادي تقسيم شود، بنابراين وقتي همه اينها با هم ديده شود، تبيين درستي از تكاليف بخش‌هاي مختلف از جمله وظايف دولت در زيرساخت‌ها مشخص مي‌شود.
وي افزود: اينكه بهره‌وري بايد يك سوم رشد اقتصادي را حاصل كند، نشان از اهميت بهره‌وري دارد، بنابراين بهره‌وري بايد تبديل به نهضت ملي شود.
كلانتري در ادامه با بيان اينكه رشد اقتصاد يا بايد با سرمايه‌گذاري يا با بهره‌وري صورت گيرد، يادآور شد: بنابراين با توجه به اينكه با محدوديت‌هايي در منابع روبه‌رو هستيم، بايد بتوانيم با دانش، آموزش، نظارت و حتي تشويق در مسير ارتقاي بهره‌وري گام داريم.

لزوم فرهنگسازي صداوسيما و افزايش اعتبارات و اختيارات سازمان ملي بهره‌وري ايران
رئيس هيئت مديره انجمن بهره‌وري خاطرنشان كرد: البته در اين راستا بايد توجه كنيم كه چه ميزان در كشور به موضوع بهره‌وري توجه مي‌شود و تا چه‌ اندازه در گزارش‌هاي صداوسيما به اين موضوع پرداخته و فرهنگسازي شده، با توجه به اينكه بهره‌وري موضوع ملي است. به‌علاوه سازمان ملي بهره‌وري ايران براي انجام فعاليت‌هاي بهره‌وري، بايد از اختيارات و امكاناتي بيشتري برخوردار بوده و اعتبارات آن به مراتب افزايش يابد.     
وي در ادامه تصريح كرد: در همين راستا ضمن حمايت از سازمان‌هاي مردم نهاد و تشكل‌هاي فعال در حوزه بهره‌وري، بايد برنامه‌هاي فرهنگي، تبليغي و آموزشي در راستاي آموزش عمومي حتي آموزش در مدارس و بنگاه‌ها بايد در دستور كار قرار گيرد.
در اين برنامه بهرام شكوري، عضو اتاق بازرگاني ايران و دكتر وحيد شقاقي، كارشناس اقتصادي به‌عنوان ميهمانان تلفني اين برنامه تلويزيوني، ديدگاه‌ها و نظرات خود را در زمينه‌هاي مرتبط از جمله خصوصي‌سازي، بهره‌وري در بنگاه‌هاي اقتصادي بخش دولتي و خصوصي و ضرورت مناسب‌‌سازي محيط كسب و كار و نقش نوآوري در ارتقاي بهره‌وري مطرح كردند.

 

 
1203 : تعداد بازديد
Powered by Tetis PORTAL