اخبار
1398/1/1 2:32:18
رئيس‌جمهور در پيام نوروزي: سال جديد، سال توليد، تلاش و اشتغال براي جوانان عزيز است
 

 رئيس‌جمهور در پيام نوروزي به مناسبت حلول سال ۱۳۹۸:

سال جديد، سال توليد، تلاش و اشتغال براي جوانان عزيز است/ اصل را فرع و فرع را اصل كردن، اشتباه راهبردي است/ مردم را از لحاظ خدمات دولتي، در رفاه بيشتري قرار خواهيم داد/ اساس نابساماني‌ها و مشكلات، از سوي بدخواهان و از بيرون مرزها است/ همه بايد در برابر مشكلات احساس مسئوليت كنيم/ مشكلات از بدخواهان و تازه به قدرت رسيدگان در واشنگتن آغاز شد، اما پايانش دست ماست/ با اتحاد و انسجام ما دشمن زودتر به يأس و پشيماني مي‌رسد/سال جديد، سال مهار تورم، متعادل كردن قيمت ارز و سال دوستي بيشتر با همه همسايگانمان است/ دولت برنامه‌هاي جديد خود را در اوايل سال جديد اعلام خواهد كرد

 رييس‌جمهوري در پيام نوروزي به مناسبت حلول سال ۱۳۹۸ هجري شمسي، با ارائه فهرستي از كاميابي‌هاي سال گذشته و ناكامي‌ها و مشكلاتي كه مردم با آن مواجه بودند، سال جديد را سال تصميم‌گيري‌هاي نو، انسجام ملي و تلاش مضاعف خواند و تاكيد كرد: ترديد نكنيد با تلاش مضاعف، به پيروزي مي‌رسيم و از مشكلات عبور خواهيم كرد.

 حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني با بيان اينكه" اساس نابساماني‌ها و مشكلات ما، از سوي بدخواهان، از بيرون مرز ايران وارد سرزمين ما شده است"، اظهارداشت: امروز ميدان نبردي است كه آحاد مردم در اين ميدان بايد حضور داشته باشند و غيبت حتي يك نفر هم مي‌تواند خسارت بار باشد.

رئيس جمهور سال جديد را  سال مهار تورم، متعادل كردن قيمت ارز و سال دوستي بيشتر با همه همسايگان برشمرد و تصريح كرد: دولت برنامه‌هاي جديد خودش را در اوايل سال نو اعلام خواهد كرد.

متن كامل پيام نوروزي دكتر روحاني به اين شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

 الحمد لله والصلاة على رسول الله وعلى آله وصحبه

السلام عليك يا امين الله في ارضه و حجته علي عباده السلام عليك يا اميرالمؤمنين

 با سلام، درود، تحيت و شادباش به مردم فهيم سراسر كشور، ايرانيان خارج از كشور و همه ملت‌هاي همسايه‌اي كه نوروز را گرامي مي‌دارند؛ به‌ويژه به خانواده‌هاي عزيز شهدا، جانبازان عزيز و آزادگان و آنهايي كه در اين لحظه به جاي اينكه كنار خانواده خود باشند، محل خدمت خود به كشور را -كه در واقع آنجا عبادتگاه خواهد بود- انتخاب كرده‌اند.

نوروز به معناي سرسبزي، طراوت و بازگشت از روزهاي سخت زمستان و ورود به فضاي بهار و اعتدال است. نوروز بازگشت به اخلاق و فضيلت، صله ارحام، ديدار با يكديگر، دور كردن كينه از دل‌ها و محبت و عشق به يك‌ديگر است؛ ياري مستمندان و پايان دادن به اختلافات بين برادران ديني و همچنين اقوام و خويشاوندان.

سال ۱۳۹۸، آغازش با نام اميرالمؤمنين(ع) و ايام ولادت آن بزرگوار، و پايانش نيز با ولادت آن حضرت قرين خواهد بود. اميرالمؤمنين نماد بزرگ حقيقت، عدالت، حريّت و رادمردي بود. او دستِ نوازش به سر يتيمان مي‌كشيد و ياور همه افرادِ نيازمندِ جامعه بود. زندگي او، درس و راهي است كه مولاي بزرگ ما به ما مي‌آموزد و اميدوارم همه ما در اين سال اميرالمؤمنين(ع) راه و مسير و سيره او را بيش از گذشته پاس بداريم، و اجرا و عمل كنيم.

معمولا در آغاز سال و نوروز يادي مي‌شود از فهرست كاميابي‌هاي سال گذشته و ناكامي‌ها و مشكلاتي كه مردم با آن مواجه بودند.

سال گذشته، سال پيروزي بر تروريسم، سال پيروزي ملت ايران در مجامع بين المللي و در دادگاه بين‌المللي، سال ايستادگي ملت ايران و حماسه‌هاي باشكوهي چون ۲۲ بهمن و سال صبر، مقاومت و ايستادگي ملت بود.

در عين حال از لحاظ معيشت، مردم با سختي‌هاي فراواني مواجه بودند و همه تلاش دولت و كارگزاران نظام، كاهش اين سختي‌ها و مشكلات بوده است.

ايران‌ستيزان فكر مي‌كردند ۱۳ آبان، روزي است كه به همه اهداف خود مي‌رسند، و ۲۲ بهمن را در ايران جشن پيروزي خود مي‌گيرند. اما همه اين روزها، روزهاي ناكامي دشمن و پيروزي ملت شريف و بزرگ اين سرزمين ما بود.

نكته‌اي كه در اين آغاز سال مي‌خواهم خدمت شما اشاره كنم، اينكه همه ما بايد دقيق شويم كه ريشه مشكلات و نابساماني‌ها از كجاست؟

اصل را فرع كردن و فرع را اصل كردن، بزرگترين اشتباه راهبردي در زندگي است.

اساس نابساماني‌ها و مشكلات ما، از سوي بدخواهان، از بيرون مرز ايران وارد سرزمين ما شده است. البته مشكلات ساختاري كه مربوط به ساليان گذشته است، حتي سال‌هاي قبل از انقلاب، آن نيز تأثيرگذار خواهد بود. در سختي‌ها براي معيشت مردم، ضعف مديريت هم در مواردي مي‌تواند به افزايش اين مشكل كمك كند؛ اما اصل را از ياد نبريم.

در ميدان جنگ و نبرد، اگر دشمن را ندانيم كجاست و آتشي كه مي‌خواهيم بر سر دشمن بريزيم، بي‌هدف به‌كار ببريم؛ زماني كه دشمن روبروي ماست، اگر به راست يا چپ حمله كنيم، درحقيقت به نيروهاي خودمان تلفات وارد كرده‌ايم.

همه ما بايد احساس مسئوليت كنيم. اين مسئوليت را به گردن اين و يا آن نيندازيم. ما در يك شرايطي هستيم كه بايد بار مسئوليت را بين خود تقسيم كنيم. دولت، قواي ديگر، نيروهاي مسلح، دانشگاه‌ها، فرهيختگان، كشاورزان، كارگران، توليدكنندگان، كسبه و همه اقشار مردم، همه در برابر اين شرايط و اين مشكلات بايد احساس مسئوليت كنيم.

اين دوره، دوره جنگ نظامي نيست كه بر گروهي واجب كفايي باشد؛ ارتش و سپاه و بسيج در ميدان نبرد باشند و ما در پشت جبهه كمك كنيم؛ امروز ميدان نبردي است كه آحاد مردم در اين ميدان بايد حضور داشته باشند؛ غيبت حتي يك نفر هم مي‌تواند خسارت بار باشد.

آنچه دشمن مي‌خواهد اينكه در برابر اين مشكلات، ما رو در روي هم بايستيم، بين ما شكاف و تفرقه ايجاد كند و از آنچه عامل اصلي نابساماني است، غافل شويم.

ممكن است كسي بپرسد كه اين تحريم‌ها و مشكلات تا كي ادامه دارد؟ من مي‌خواهم به عرض ملت ايران برسانم كه مشكلات از بدخواهان و عهدشكنان و از تازه به قدرت رسيدگان در واشنگتن آغاز شد، اما پايانش دست ماست. هر مقدار اتحاد ما بيشتر شود و دشمن بفهمد در اين تحريم، ملت ما منسجم‌تر خواهد شد، زودتر به يأس و پشيماني مي‌رسد. هر مقدار دشمنان ما ببينند كه ما در شرايط تحريم، تهديد را تبديل به فرصت كرديم، اصلاحات ساختاري را انجام داديم، ساعات كار و دقت كارمان را افزايش داديم، شركت‌هاي دانش‌بنيان را توسعه داديم و توليدمان را گسترش داديم، صادراتمان را اضافه كرديم، وقتي دشمن ببيند كه او از تحريم ضرر مي‌كند و ما نفع مي‌بريم، آن روز، روز پايان تحريم خواهد بود.

دشمن فكر مي‌كرد در اين تحريم همه دنيا و متحدانش در كنار او مي‌ايستند، اما ديديم تمام كشورها به استثناء چند كشور در كنار ملت ايران ايستادند؛ تمام مجامع بين‌المللي از سازمان ملل تا شوراي امنيت تا آژانس و تا دادگاه‌هاي بين‌المللي، همه و همه، حق را به ملت ايران دادند.

مردم عزيز ايران بزرگ! ما آغازگر اين شرايط نيستيم؛ ما ملت بزرگي هستيم كه به عهد خود وفادار بوديم و پاي عهد و پيمان‌مان ايستاده‌ايم. آنهايي كه عهد شكني كردند ماهيت خود را افشا كردند. آنها كه دست به جنايت زدند، بايد بدانند پايان اين راه به نفع آنها نخواهد بود.

سال جديد، سال تصميم‌گيري‌هاي نو است، سال انسجام بيشتر و تلاش بيشتر است. كشاورزان عزيز ما كه براي ما در سال گذشته افتخار آفريدند و در بسياري از محصولات، ما را خودكفا كردند؛ كارگران صنعت نفت و پالايشگاه‌ها كه ما را در انرژي خودكفا كردند؛ همه تلاشگران در آب و برق و كشاورزي، راه و راه‌آهن، صنعت و معدن و در ساير قسمت‌ها كه همه توان خود را به‌كار گرفتند؛ ما در برابر آنها تواضع مي‌كنيم. و خواهش و خواست ما در سال نو، تلاش مضاعف است. ترديد نكنيد با تلاش مضاعف، ما به پيروزي مي‌رسيم و ما از مشكلات عبور خواهيم كرد.

دولت برنامه‌هاي جديد خودش را در اوايل سال جديد اعلام خواهد كرد. هدف ما آن است كه كالاهاي اساسي به مقدار كافي در اختيار مردم باشد. هدف ما اين است كه حقوق‌بگيران ثابت، در رنج و فشار كمتري باشند. هدف ما اين است كه رانت و فساد در جامعه برچيده شود. هدف ما اين است كه مديران ما نسبت به زير دستان خودشان نظارت و مراقبت بيشتري داشته باشند. هدف ما اين است كه قوه مجريه، قوه قضائيه و قوه مقننه در كنار هم و در برابر آنهايي كه مي‌خواهند از فضاي تحريم به نفع شخصي خودشان استفاده كنند و سود ببرند، در برابر آنها بايد بايستيم؛ آنها يك اقليت ناچيزي هستند.

من در سالي كه گذشت به ۱۰ استان سفر كردم و در تمام ۱۰ سفر استاني‌ام، نشاط، هوشياري و آگاهي مردم، افتتاح صدها پروژه در يك روز در هر استان، تقريباً ۴ ، ۵ تا ۱۰ هزار ميليارد تومان طرح افتتاح شد و بيش از اين مقدار، تفاهم نامه‌ها و توافقنامه‌ها امضاء شد. عمل استان‌ها، مسئولين و مردم، به معناي تلاش و بي‌اثر كردن تحريم است، امضاء تفاهم نامه‌ها به معناي نشاط و اميد به آينده است.

اين راه را ادامه خواهيم داد. در سال آينده مردم را از لحاظ خدمات دولتي، در رفاه بيشتري قرار خواهيم داد و اميدوارم مردم بتوانند به بسياري از خدمات از جمله خدمات بهداشتي و درماني، از طريق موبايل هوشمندي كه در دست دارند، برسند. سال جديد، سال توليد، تلاش و اشتغال براي جوانان عزيز ما است و در اين راه همه توان و كوشش خودمان را به‌كار خواهيم برد. سال جديد، سال مهار تورم، متعادل كردن قيمت ارز و سال دوستي بيشتر با همه همسايگانمان است.

خوشحالم در ۱۲ سفري كه در سال گذشته به خارج از كشور داشتم، اولين سفرهايم از همسايگان شروع شد: از تركمنستان و آذربايجان، و آخرين سفرهايم نيز با همسايگان پايان يافت: روسيه و عراق. در هر جا وقتي نماينده ملت بزرگ ايران و خادم شما حضور مي‌يافت، احترام را از سوي مردم و مسئولين مي‌ديد. اين به معناي ناكامي تحريم‌گران است و اين به معناي ناكامي آنهايي است كه امروز مي‌خواستند شكست ما را ببينند.

سال جديد، سالي است كه ما مسيرمان را به سوي آرمان‌ها و اهداف بلندمان در كنار هم ادامه مي‌دهيم. سال ياري همديگر است و به جاي اينكه مچ‌گيري كنيم، دست‌گيري كنيم. دست در دست هم دهيم و در برابر آنهايي كه مي‌خواهند ملت ما را بشكنند، عظمت و عزت ملت‌مان را بيش از پيش، به رخ آن‌ها بكشيم.

خدايا در اين لحظات نوراني ايام ولادت اميرالمؤمنين(ع) و سال نو، همه روزهاي ميهن و ملت مان را نوروزي و همه فصول حيات و زندگي مان را بهاري فرما.

خدايا ذهن، فكر و زبان ما را از خشونت، ايجاد تفرقه و عيب‌جويي از ديگران به دور دار. خدايا زبان ما را از اهانت به ديگران، فكر ما را از بدانديشي و رفتار ما را از بداخلاقي نسبت به ديگران برهان.

خدايا اين بنده كوچكت را مشمول عنايات خاصه خودت قرار ده، تا من و ياران و همكارانمان، بتوانيم خادم خوبي براي مردم عزيز باشيم؛ آراء مردم را به خوبي پاس داريم و منافع كشور و ملت‌مان را حراست كنيم و اين نخواهد شد مگر با لطف و عنايت تو اي خداي بزرگ ما.

 يَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَي أَحْسَنِ الْحَال

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته


 منبع: پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري

856 : تعداد بازديد
Powered by Tetis PORTAL